Seçil Erzan Davasında Fatih Terim Kararı

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dolandırıcılık davasında son duruşma 1 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşti. Duruşmada tanık beyanları alındı, ara kararlar verildi ve dava ertelendi.

Bankanın yönetim kurulu üyesi Tanju Kaya Fatih Terim’i ilk kez 2019’da Seçil Erzan’la birlikte ziyarete gittiğinde tanıdığını, olayı 7 Nisan 2023’te öğrendiğini ve Hakan Ateş’i aradığını söyledi. Kaya, Erzan’ın arkadaşının bir yatırımdan zarar ettiğini, onu kapamak için başkasının parasını aldığını ve Fatih Terim’den 300 bin dolar para aldığını anlattığını belirtti.

Bankanın teftiş kurulu başkanlığı inceleme ve soruşturma müdürü Cenk İzgi Emre Belözoğlu ve diğerlerinin şikayet üzerine bankaya geldiğini, Seçil Erzan’ın bazı vaatlerde bulunduğunu ancak hesaplarında para olmadığını gördüklerini söyledi. İzgi, Erzan’ın 9 Nisan 2023’te bankaya gelerek olayı anlattığını, kendilerine 2011’de hisse senedine yatırım yaparken sıkıntı yaşaması üzerine bu işlemlerin başladığını söylediğini kaydetti. İzgi, yapılan işlemlerin tam anlamıyla bir saadet zincirinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Sanık Seçil Erzan banka çalışanlarının paraya dokunmasının yasak olduğunu, paraya “öcü” gibi baktıklarını söyledi. Erzan, İstanbul’da tefeci olarak bilinen bir adamın şubesine geldiğini ve saatlerce oturduğunu, ancak kimsenin farkında olmadığını söyledi. Erzan, müşterilerin 500 bin lira ve üzeri kredi çekeceği zaman ne sebeple çektiğini belgeli bir şekilde bankaya sunmak zorunda olduğunu, Arda Turan’ın 33 milyon lira kredi çektiğini ancak ne için yatırım yapacağına ilişkin evrak sunmaması üzerine bölge müdürünün kendisini arayıp neden belge olmadığını sorduğunu kaydetti.

Erzan, kendisinin dolandırıcı olmadığını, paraların zorla alındığını ve yurt dışına kaçmak gibi bir planı olmadığını savundu.

Tutuklu sanıklardan Ali Yörük: Gerçek mağdurun kendisi olduğunu öne sürerek, evinin hacizli olduğunu ve özgürlüğü için yalvardığını söyledi.

DAVAYA KATILMA TALEBİ KABUL EDİLDİ

Sanıklar Seçil Erzan ve Ali Yörük’ün tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Fatih Terim ve Selçuk İnan’ın da aralarında bulunduğu 6 müştekinin davaya katılma talebini kabul etti. Tanıklar hakkında bazı müşteki avukatlarının “yalan tanıklık”tan suç duyurusunda bulunulması taleplerini reddetti.

Hakan Ateş, Mehmet Aydoğdu ve diğer bazı isimlerin “tanık” sıfatıyla dinlenilmesi talebini de reddetti.
Bankalar Birliği ve BDDK’ye müzekkere yazılarak, para sayma makinelerinin sayılan paraları sisteme kaydedip etmediği veya seri numaralarının kayıtlara geçip geçmediğinin sorulmasına karar verdi. Seçil Erzan’ın odasının boşaltılmasıyla ilgili düzenlenen tutanak varsa bankadan istenmesini kararlaştırdı.

Sermin Tekin tarafından alınan Seçil Erzan’a ait ses kayıtlarının istenmesine ve bankanın eski çalışanlarının tanık olarak dinlenilmesine karar verdi. Duruşmayı 20 Eylül 2024 tarihine erteledi.

ERZAN’IN 93 YILDAN 305 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Sanık Erzan’ın “özel belgede sahtecilik” ve “tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında, kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” suçlarından 93 yıldan 305 yıla kadar hapsi isteniyor.

Sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk’ün ise aynı suçlardan 3 ile 98 yıl arasında hapisle cezalandırılması istenilen iddianamede, sanık Rüya Sağır’ın da “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir